HİRA.FORUM777.COM
Sitemizden daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz veya giriş yapınız!
HİRA.FORUM777.COM
Sitemizden daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz veya giriş yapınız!
HİRA.FORUM777.COM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HİRA.FORUM777.COM

İslam ümmetinin direniş adresi.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» iftira: Ömer Bin Hattabın katili Ebu lulue'nin mezarı türbe haline getirildi
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimePaz Ağus. 22, 2010 8:46 am tarafından Elmeddin

» imam musa kazımın şehadeti
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 3:58 pm tarafından kevseri_resul_76_

» hayırlı cumalar
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeCuma Haz. 18, 2010 2:34 pm tarafından kevseri_resul_76_

» şiaya göre nübüvvet
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 8:54 am tarafından Admin

» SİTEMİZE YENİ LOGO ÖNERİM!
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 6:10 pm tarafından kevseri_resul_76_

» DİNƏ MEYLİN SƏBƏB VƏ MOTİVLƏRİ
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 10:37 am tarafından Admin

» Din haqqında ümumi anlayış.
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 10:33 am tarafından Admin

» Selamünaleyküm
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 10:27 am tarafından Admin

» BAZI KİTAPLAR...
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 8:38 pm tarafından kevseri_resul_76_

» ALİMLERİMİZ
Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 8:23 pm tarafından kevseri_resul_76_

En iyi yollayıcılar
Admin (131)
Bazı sahih(?!) hadisler. Vote_lcapBazı sahih(?!) hadisler. Voting_barBazı sahih(?!) hadisler. Vote_rcap 
kevseri_resul_76_ (110)
Bazı sahih(?!) hadisler. Vote_lcapBazı sahih(?!) hadisler. Voting_barBazı sahih(?!) hadisler. Vote_rcap 
Hasan_AGA (54)
gulistan_2 (52)
Elmeddin (37)
fizilalilfatıma (29)
abdullah (19)
meshedi313 (16)
Şehadet (11)
Ahir-zaman (10)

Bazı sahih(?!) hadisler.

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Puanlarınız : 220
Teşekkür eildi : 1

Bazı sahih(?!) hadisler. Empty
MesajKonu: Bazı sahih(?!) hadisler.   Bazı sahih(?!) hadisler. Icon_minitimeCuma Şub. 12, 2010 3:28 pm

Haşim bin Urve diyor: ``Ben hz. Aişeden Kur`anda olan hatalarla(!) ilgili sordum, mesela, Allahu-Teala Kur`anda diyor ``el-Mugamin``, fakat biz okuyoruz ``e`al Muqimin``, yine Allah diyor ``Manan``, fakat okuyoruz ``el-Munin``, biz ``el-Sabun`` olarak okuyoruz, fakat Kur`anda ``el-Sabin`` olarak yazılı``. Hz. Aişe dedi: ``Bu, Kur`anı mushaf edenlerin (yazanların) hatasıdır``. (Suyuti, ``el-İtqan``, c. 1, s. 183-184)
Suyuti bu hadisi Buhari ve Müslimin şartlarına göre sahih(!) olarak naklediyor.

Sahih-i Müslim, Zekat kitabı (5. kitap) hadis No: 2285.
İbn-Abbas Peygamber(s)den naklediyor ki: ``Adem evladının servetle dolu vadisi olsaydı, o böyle birisini yine isterdi. Onun karnını toprak dışında hiçbir şey doldurmayacak ve Allah Ona dönene dönüktür``. İbn-Abbas diyor: ``Ben bunların Kur`an ayetleri olup-olmadığını bilmem``.
Zuheyrden gelen rivayetde İbn-Abbası zikretmeksizin diyor: ``Ben bunların Kur`an ayetleri olup-olmadığını bilmem``.
Gördüğünüz gibi, Peygamberin (s.a.a.) vefatının ardından sahabeler doğru yolu kaybetmiş, bu kelamları Kur`an ayeti olarak nakledip-etmeme konusunda şüpheye düşmüşlerdir. Bilmiyorlar bunlar ayetmi, değilmi. Belki ayet, belki değil.

Sahih-i Müslim, Zekat kitabı, 5. kitap hadis No: 2286
Ebu-Musa Aş`eri Basradan kariler davet etti. Onun daveti üzere 300 kişi geldi. O karilere dedi: ``Sizler karisiniz ve Basra ahalisinin iyilerisiniz. Kur`anı sıkca okuyun ki, keçmişdekilerin unuttuğu gibi siz de unutmayasınız. Biz Beraat suresi edabında bir sure okuyorduk, fakat şimdi unutmuşum. Hatırladığım sadece bu ayet:``Adem evladının servetle dolu iki vadisi olsaydı, o yine üçüncüsünü isterdi. Onun karnını toprak dışında hiçbir şey doldurmayacaktır``. Musebbihat suresine benzer bir sure yine okuyorduk. Fakat, ne yazık ki, onu da unutmuşum. Ordan hafızamda kalan bu ayetdir: ``Ey iman edenler! Yapmamanız gerekeni neden yapıyorsunuz?! Biz her insanın amelini boynundan asar ve kıyamet günü (tüm amellerini) açık kitap gibi karşısına çıkarırız``.``.
Dikkat edin, Ebu-Musa diyor ki, ``Biz Beraat edabında (129 ayet) bir sure okuyorduk, fakat şimdi unutmuşum``. Ehl-i Sünnet diyor ki, bu ayetler nasih ayetlerdir. Ama Ebu-Musa nasihten falan sözetmiyor. Herkes de biliyor ki, bir ayet nasih edilse bile, Kur`andan çıkarılmaz ve mensuh ayetle birlikte zikredilir, kaldı ki 129 ayetlik bir sure çıkarılsın. Yine Ebu-Musa Musebbihat edabında bir sureyi unuttuğunu, bunun üzerine karileri davet edip onlara Kur`anı tekrar okumalarını söylüyor ki, herkes duysun. Dikkat ederseniz, sadece ikisinin hafızasında kaldığını söyleyen Ebu-Musanın zikrettiği ayetleri ayrı-ayrı surelerde yine okuyabiliyoruz.

Siz Abdullah ibn Mesudu bilirmisiniz? Tanımıyorsanız tanıtalım
Sahih-i Buhari, c. 6, kitap 61, Kur`anın fazileti, hadis No: 521
Mesriq diyor: ``Abdullah bin Amr Abdullah bin Mesudu hatırlayarak dedi: ``Ben hep onu seveceğim, çünki Peygamberin (s) şöyle söylediyini duydum: ``Kur`anı şu dört kişiden öğrenin-Abdullah bin Mesud, Selim, Muaz ve Ubai bin Ka'b``.``.``.
Dikkat edin, Abdullah ibn Mesud-ki, ondan Kur`an öğrenilmesi emredilmiştir(!)-şöyle diyor: ``Kur`anın son iki cüz`ü sure değil, dualardır``.
Sahih-i Buhari, c. 6, kitap 60, Peygamberin (s) Kur`an şerhi, hadis No: 466
Alkame diyor: ``Biz (Abdullah ibn Mesudun talebeleri) Şama geldik. Bizim gelişimizi Ebu`d-Derdâ işitmiş, akabinde bizim yanımıza geldi de: ``İçinizde Abdullah ibn Mes`ûd`un kıraati üzere okuyan kimse var mı?`` diye sordu. Biz: ``Evet var``, dedik. Ebu`d-Derdâ: ``Hanginiz en iyi okuyan?`` dedi. Arkadaşlarım işaret edip beni gösterdiler. Ebu`d-Derdâ bana: ``Oku!`` dedi. Ben ``Ve H-leyü izâ yağşâ ve Jn-nehâri izâ tecellâ ve`z-zekeri ve`l-ünsâ`` şeklinde (Mâ`nın hazfıyle) okudum. Ebu`d-Derdâ: ``Sen bu okuyuşu sahibin İbn Mes`ûd`un ağzından mı işittin?`` diye sordu. ``Evet``, dedim. Ebu`d-Derdâ: ``Ben de bu okuyuşu Peygamber (S)`in ağzından işitmişimdir. Bu Şamlılar bize karşı dayatıp, bu okuyuşumuza razı olmuyorlar``, dedi.

Sahih-i Buhari, c. 6, kitap 60, Peygamberin (s) Kur`an şerhi, hadis No: 467
Bize el-A`meş, İbrâhîm en-Nahaî`den tahdîs etti ki, o şöyle demiştir:`` Abdullah ibn Mes`ûd`un talebeleri Ebu`d-Derdâ`nın oturduğu yere (yânî Şam`a) geldiler, Ebu`d-Derdâ da bu gelenleri aradı ve onları buldu da:`` Hanginiz Abdullah`ın okuyuşu üzere okuyor?`` diye sordu. Alkame: ``Hepimiz onun kıraati üzere okuruz``, dedi. Ebu`d-Derdâ:`` Hanginiz ezber ediyor?`` dedi. Arkadaşları Alkame ibn Kays`ı işaret ettiler. Ebu`d-Derdâ: ``Sen, İbn Mes`ûd`un ``Vel-leyli izâ yağşâ`` sûresini nasıl okurken işittin?`` dedi. Alkame: `` ``Ve`z-zekeri ve`l-ünsâ`` şeklinde okurken işittim``, dedi. Ebu`d-Derdâ: ``Şehâdet ediyorum ki, ben de Peygamber(S)`in bu âyeti böylece okuduğunu işitmişimdir. Fakat bu Şamlılar benim ``Ve halaka`z-zekera ve`l-ünsâ`` şeklinde okumamı istiyorlar, vallahi ben onlara tâbi olmuyorum``, dedi.

İşte böyle ağalar. Hakkı görmeyen veya görmezden gelenler için Rabbim ne de güzel demiş: ``Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.`` (Bakara/7)
https://hira.yetkin-forum.com

Bazı sahih(?!) hadisler.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BAZI KİTAPLAR...
» HZ.MUHAMMED(SAA) DAN HADİSLER
» hz.fatime(as)den hadisler
» bazı hadis alimleri ve sihahlar hakkında küçük bir araştırma
» Türkleri metheden hadisler.